x
Uncategorized

Икономисти: Не бяха осигурени достатъчно банкноти и монети в евро

Икономисти: Не бяха осигурени достатъчно банкноти и монети в евро
  • Публикуваноянуари 14, 2026

Бяха идентифицирани няколко проблема при преминаването към евро. Бизнесът не беше достатъчно добре снабден с валута. Това можеше да се подготви по-добре. Това мнение изрази Адриан Николов в ефира на БНТ.

„Още от както започна цялата кампания съм на мнение, че трябваше да се инвестира доста повече в информираност. В момента си плащаме цената за липсата на тази информираност. Трябваше и БНБ и Министерство на финансите да са доста по-активни. Помпането на страхове с еврото не бяха контрирани добре, хората продължават да не са много наясно. Най-вероятно това ще се изчисти следващите седмици“, добави Николов.

Стоян Панчев също е на мнение, че няма достатъчно банкноти и монети в българската икономика. „Бизнесите и продавачите решават, че не могат да връщат в евро, не им се занимава да са „чейндж бюро“ и затова се появиха табелки „плащане само с карта“. Това пак идва от проблема с недостатъчната валута. Аз не съм очаквал нещо по-различно“, каза още той.

По думите му нито е плавно, нито е гладко влизането в еврозоната.

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *